Aktualności

Zobaczcie jakiej pięknej realizacji, wykonanej przez firmę WOLF HOUSE, doczekał się nasz projekt KUBICZNY D30! Dziękujemy https://wolfhaus.pl za udostępnienie zdjęć.


Projekt domu „PRZYTULNY D25 WARIANT I” to propozycja niewielkiego, lecz nowoczesnego domu o modnej i kompaktowej bryle oraz pierwszorzędnym układzie funkcjonalnym wnętrz.

https://www.pracowniaprojektowa.info/Porjekt_domu_Przytulny_25_Wariant_I

Dzięki uprzejmości Inwestora prezentujemy kilka zdjęć z realizacji domu wg. projektu KUBICZNY D30 w lustrzanym odbiciu.

Naszą ofertę poszerzył projekt wiaty garażowej z płaskim dachem, nawiązujący swoim stylem do oferowanych przez nas projektów domów.

https://www.pracowniaprojektowa.info/projekt_wiaty_garazowej_bk-9

 

Schody – element konstrukcyjny czy ozdobny?

Schody – element konstrukcyjny czy ozdobny?Dzisiaj kilka słów o schodach, które w naszych projektach domów dwu-kondygnacyjnych pełnią niezwykle ważną rolę. Owszem, stanowią element konstrukcji domu i ważny ciąg komunikacyjny ale przede wszystkim – odpowiednio usytuowane i wykonane z odpowiednich materiałów - stają się częścią wystroju nowoczesnego wnętrza.

Zacznijmy jednak od kwestii technicznych. Aby schody były wygodne muszą spełniać warunek wyznaczony prostym wzorem matematycznym: 2h+s=60-65, gdzie h to wysokość stopnia a s – jego szerokość. W domach jednorodzinnych wysokość stopnia wynosi zazwyczaj 19 cm, my jednak nie projektujemy wysokości stopnia powyżej 18 cm, gdyż nieco niższe schodki są po prostu wygodniejsze.

W którym miejscu najlepiej umieścić schody?

Opcji jest wiele. Schody mogą znajdować się w centralnym punkcie domu, dzięki czemu z każdego miejsca jest do nich łatwy dostęp. Mogą być również umieszczone przy jednej ze ścian zewnętrznych. Przestrzeń pod schodami w obu tych przypadkach można wykorzystać np. na zabudowany schowek. Jest to również rozwiązanie, który wykorzystujemy w projektowaniu domów przeznaczonych na wąskie działki. Schody mogą również stanowić element ozdobny salonu – umieszczone w jego centralnym punkcie lub przyległe do jednej ze ścian. Na poniższych rzutach możecie zobaczyć proponowane przez nas rozwiązania dotyczące umiejscowienia schodów:

Rys. 1. Schody w centralnym punkcie domu – ze schowkiem pod spodem.

Rys. 2. Schody wspornikowe w wąskim domu.

Rys. 3. Schody (przyległe do jednej ze ścian) jako część dekoracyjna salonu.

Rys. 4. Schody jako główny punkt części dziennej domu.

Z czego wykonać schody, aby pasowały do nowoczesnego wnętrza?

Najbardziej podobają się nam schody samonośne wykonane ze stali lub drewna. Najciekawiej prezentują się te cienkie i smukłe – doskonale pasują do otwartych przestrzeni, dodają przestronności i lekkości. Są jednak dosyć drogie. Tańszym rozwiązaniem są schody wykonane z żelbetu i wykończone drewnem, ale w tym przypadku należy pamiętać, że nie będą już tak cienkie i przestrzenne jak np. wyżej wymienione schody stalowe.

Bez względu na to, z jakiego materiału zostaną wykonane, schody traktujemy jako ozdobę domu, dlatego też bardzo często eksponujemy je w naszych projektach.

Zobaczcie na poniższych zdjęciach jak wspaniale mogą się prezentować. Zdjęcia zostały zrobione w jednym z domów naszego projektu.