Aktualności

Zobaczcie jakiej pięknej realizacji, wykonanej przez firmę WOLF HOUSE, doczekał się nasz projekt KUBICZNY D30! Dziękujemy https://wolfhaus.pl za udostępnienie zdjęć.


Projekt domu „PRZYTULNY D25 WARIANT I” to propozycja niewielkiego, lecz nowoczesnego domu o modnej i kompaktowej bryle oraz pierwszorzędnym układzie funkcjonalnym wnętrz.

https://www.pracowniaprojektowa.info/Porjekt_domu_Przytulny_25_Wariant_I

Dzięki uprzejmości Inwestora prezentujemy kilka zdjęć z realizacji domu wg. projektu KUBICZNY D30 w lustrzanym odbiciu.

Naszą ofertę poszerzył projekt wiaty garażowej z płaskim dachem, nawiązujący swoim stylem do oferowanych przez nas projektów domów.

https://www.pracowniaprojektowa.info/projekt_wiaty_garazowej_bk-9

 

Posadzka – jaką wybrać?

Kiedy przyszedł moment, w którym stan surowy naszego domu miał ulec nagłej odmianie i stać się miejscem do mieszkania a nie placem budowy – zaczęliśmy zastanawiać się nad jednym z najważniejszych elementów wykończenia naszego domu, a mianowicie nad posadzkami. Drewno, żywica, płytki czy może beton? Konsultowaliśmy nasze pomysły ze znajomymi, którzy w tym samym czasie stanęli przed podobnym dylematem.

W końcu jednak podjęliśmy decyzję i po roku mieszkania chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszymi odczuciami związanymi z użytkowaniem posadzki, którą wybraliśmy.

Ale zacznijmy od początku, czyli od podłogi.

Czym jest podłoga?

Podłoga jest to układ warstw budowlanych, na wierzchu której umieszcza się posadzkę. Posadzka stanowi zatem wykończenie podłogi i jest elementem dekoracyjnym. Podłoga spoczywa na stropie, gruncie lub konstrukcji wsporczej a posadzka na podłodze.

Układ warstw podłogi w naszych projektach jest zawsze taki sam, wylewka betonowa wynosi w tym układzie 6 cm. W tej grubości przewidziana jest warstwa szlichty, w której można zatopić rurki od ogrzewania podłogowego. Poza tym podłoga to również izolacja termiczna i przeciwwodna.

Aby zobrazować wygląd warstw podłogi przedstawiamy rysunek, na którym widać dokładnie przekrój przez tę przegrodę.

Opis do przekroju: Jak widać, przekrój podłogi na piętrze różni się nieznacznie od przekroju podłogi na parterze. Wynika to z jej usytuowania. Przy podłodze na gruncie musimy dodać izolację przeciwwodną, aby woda z gruntu nie była podciągana kapilarnie. Na stropach wyższych taka izolacja nie jest już potrzebna.

Tradycyjnie w naszych projektach ogrzewanie podłogowe planujemy w kuchni oraz łazienkach, ale Klient - dzięki temu, że uwzględniamy nieco grubszą podłogę – może sam zadecydować, w jakich pomieszczeniach chce mieć ogrzewanie podłogowe. Jako wylewkę w przypadku takiego systemu ogrzewania zamiast cementowej proponujemy anhydrytową, która nieporównywalnie lepiej przewodzi i kumuluje ciepło.

Powróćmy teraz do posadzek.

Jakie wyróżniamy rodzaje posadzek?

Istnieje kilka możliwości wykończenia podłóg w domu. Poniżej chcielibyśmy opisać „za i przeciw” tych najczęściej stosowanych, zwracając uwagę na posadzę żywiczną, którą wybraliśmy do naszego domu i o której wiemy najwięcej.

Posadzka drewniana

Parkiet (drewno lite) to według nas najtrwalsze i zarazem najbardziej szlachetne wykończenie podłogi. Wymaga mycia, jak każda, ale i niestety okresowego cyklinowania czyli szlifowania i polerowania oraz lakierowania. Jednak regularne zabiegi sprawią, że stanie się właściwie „nie do zdarcia”. W związku z tym, że jest naturalna daje w pomieszczeniu poczucie ciepła. W domach z parkietem wyczuwalny jest również charakterystyczny, przyjemny zapach.

Inną odmianą posadzki drewnianej jest deska warstwowa, której nie trzeba szlifować czy lakierować, ponieważ jej górna warstwa jest już zabezpieczona (polakierowana lub zaolejowana). Wadą posadzek drewnianych jest to, iż nie posiadają możliwości kumulacji ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego tak jak np. płytki, żywica czy beton.

Płytki

Mamy tutaj do czynienia z płytkami gresowymi (mówiąc w skrócie są to specjalnie zaprasowane płytki ceramiczne) lub terakotą (czyli płytkami kamionkowymi). Terakota jest mniej wytrzymała niż gres, ale oba rodzaje mogą stanowić doskonałe wykończenie podłogi. Plusem jest to, iż w przypadku ogrzewania podłogowego bardzo dobrze przewodzą ciepło. Są również łatwo zmywalne. Niestety, ich minusem jest to, że posiadają fugi, w których zbiera się brud a to wpływa zasadniczo na ich estetykę.

Beton

Posadzki z betonu są dosyć drogą opcją. Są bardzo cienkie (3 mm) więc ich wylanie wymaga nie lada precyzji. Inną opcją jest surowy beton, który należy odpowiednio zatrzeć już na etapie konstrukcji podłogi – robią to jedynie wyspecjalizowane firmy. Zaletą posadzki betonowej jest jej ciekawy wygląd i dobra przewodność cieplna.

Posadzka żywiczna

Według nas, w tym zestawieniu jest najmniej trwała. Wybraliśmy ją do naszego domu głównie ze względu na brak fug i łatwość w czyszczeniu – co zdecydowanie jest jej wielkim plusem. Przy zastosowaniu posadzki żywicznej w całym domu pozbyliśmy się również niebezpiecznych progów, w których również zbiera się kurz i brud. Posiada też bardzo dobrą przewodność cieplną. Pod tym względem jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Ponadto, prezentuje się naprawdę zjawiskowo, jest jednolita, pięknie odbija światło.

Niestety – posiada wady. Jedną z nich są rysy, które mogą powstawać np. podczas chodzenia po niej w butach, w których powbijane są np. drobne kamyki. Poza tym widać na niej każdy najmniejszy włos czy plamkę. No i nie jest, według nas, tak szlachetna i elegancka jak podłoga drewniana.

Mamy nadzieję, że powyższe wady i zalety dotyczące różnych typów posadzek chociaż w niewielkim stopniu pomogą Ci podjąć decyzję przy wyborze posadzki do własnego domu. Zachęcamy po poczytania więcej na ten temat na serwisach producentów posadzek, które w pełni opiszą ich charakterystykę, możliwości, wady i zalety. Ale z drugiej strony, wiedząc, że „każda myszka swój ogonek chwali” polecamy popytać znajomych, szczególnie tych, którzy od lat używają danej posadzki. Warto też pamiętać o tym, że nie każdy materiał jest taki sam i nie każdy „fachowiec” zajmie się Twoją podłogą w taki sam sposób. Polecamy zatem sprawdzonych profesjonalistów, dobrej jakości materiał i zastanowienie się nad zainstalowaniem ogrzewania podłogowego a reszta...to już tylko kwestia Twojego własnego upodobania.